V piatok 15. marca bude mať vo Ville Nečas v Žiline v rámci Jarného jazzového večerakoncert slovenská jazzová legenda Peter Lipaso svojou kapelou. Peter Lipa, rodák z Prešova, sa spája so slovenským jazzom už začiatku 60. rokov minulého storočia, keď sa hudbe začal venovať profesionálne.  O hudbe, najmä tej jazzovej, dokáže rovnako vášnivo rozprávať aj spievať. Od roku 1976 stojí za medzinárodným festivalom Bratislavské jazzové dni. Už v 80. rokoch minulého storočia sa v rebríčku najlepších európskych jazzových spevákov v časopise Jazz Forum pravidelne umiestňoval medzi prvou päťkou. Od roku 1990 je prezidentom Slovenskej jazzovej spoločnosti.

Nedávno oslávil 75 rokov, spieval na všetkých kontinentoch, aj keď svoju prvú platňu Neúprosné ráno pre komunistickú cenzúru vydal až vo svojich 40 rokoch. Jeho hudba vychádza zo spojenia jazzu, soulu a blues. Ovplyvnili ho svetové jazzové osobnosti ako: Jimmy Rushing, Ray Charles, Al Jarreau, Joe Cocker či Bobby McFerrin. Svojich poslucháčov aj odbornú verejnosť zaujal práve tým, že okrem hudby a spevu kladie dôraz na text a jeho rytmické možnosti. Ako sám uviedol: U mňa je text piesne úplne prvoradý a najdôležitejší. Len na texte postavím hudbu.“ Ako prvý spevák na Slovensku začal v jazzovej hudbe uplatňovať slovenčinu. Väčšinu jeho slovenských textov mu napísal majster slova Milan Lasica, s ktorým spolupracuje už viac než 35 rokov. Práve vtipnými Lasicovými textami Peter Lipa spopularizoval jazz v rámci celého bývalého Československa. Za album Lipa spieva Lasicu získal štyroch Aurelov (2006). O desať rokov neskôr mu vyšiel vinylový dvojalbum Podobnosť čisto náhodná, ktorý ponúka 20 piesní, ktoré vznikli na texty Milana Lasicu za posledných 35 rokov. Aj za tento výber si prebral Cenu SOZA za najpredávanejší album roka. Najnovší album Petra Lipa je úplne výnimočný a dá sa povedať, že v jeho diskografii nemá žiadneho predchodcu. Oprašuje totiž slovenské evergreeny z obdobia 30. až 60 rokov minulého storočia.

O tom, že sa Peter Lipa najlepšie cíti s mikrofónom v ruke a je stále v plnom nasadení, sa presvedčíte aj na jeho jarnom žilinskom koncert už v piatok 15. marca vo Ville Nečas.

Pridať komentár